اعتماد به نفس

 

«اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم»

رسول اکرم صلى الله علیه و آله وسلم:

اى على راست بگو اگر چه در حال حاضر به ضرر تو باشد ولى در آینده به نفع توست و دروغ نگو اگر چه در حال حاضر به نفع تو باشد ولى در آینده به ضرر توست.

میراث حدیث شیعه، ج2، ص17، ح65

خاطره ای از زبان پسر گاندی:
پدرم کنفرانس یک روزه ای در شهر داشت و از من خواست او را به شهر برسانم. وقتی پدر را رساندم گفت ساعت 5 همین جا منتظرت هستم تا با هم به خانه برگردیم.

من از فرصت استفاده کردم برای خانه خرید کردم و ماشین را به تعمیرگاه بردم بعد از آن چون هنوز فرصت باقی بود به سینما رفتم و ساعت 5/5 یادم آمد که دنبال پدرم بروم وقتی به آنجا رسیدم ساعت 6 شده بود . پدرم با نگرانی پرسید چرا دیر کردی؟ آنقدر شرمنده بودم که به دروغ  گفتم " اتومبیل حاضر نبود مجبور شدم منتظر بمانم"پدرم که از قبل به تعمیرگاه زنگ زده بود گفت: «در روش تربیت من چه نقصی وجود داشت که به تو اعتماد به نفس لازم را نداده که به من راست بگویی؟! برای اینکه بفهمم نقص کار کجاست این هجده مایل را پیاده می روم که در این خصوص فکر کنم.«
نمی توانستم او را تنها بگذارم مدت 5/5 ساعت پشت سرش اتوموبیل می راندم و پدرم را که به علت دروغ احمقانه ای که گفته بودم غرق ناراحتی و اندوه بود نگاه می کردم.
همانجا تصمیم گرفتم دیگر هرگز دروغ نگویم .این عمل عاری از خشونت پدرم آنقدر نیرومند بود که هنوز بعد ازگذشت دهه 80 زندگی ام هنوز بدان می اندیشم..!!!

امام صادق علیه السلام:

راستگو را نخستین کسى که تصدیق مى کند، خداى عزوجل است که مى داند او راستگوست و نیز نفس او تصدیقش مى کند که مى داند راستگوست.

کافى، ج2، ص104، ح6

/ 15 نظر / 20 بازدید
نمایش نظرات قبلی
هیوا

میتونم نظرتونودرموردتبادل لینک بخوام[خجالت]

پادینا

سلام...عالی بود[گل]

هیوا

توکلاس درس خدا.. اونيکه ناشکری می کنه رد میشه؛ اونى که ناله میکنه تجدید میشه ؛ اونيكه صبر میکنه قبول میشه؛. اونیکه شکر میکنه شاگرد ممتازمیشه؛ دعا مى كنم همیشه شاگرد ممتازباشی، شما هم دعاکنید تا همه همکلاس باشیم

هیوا

اون که دیگه باید هنرماباشه که بدونیم رضای پروردگارمون درچی هست[فرشته]

هیوا

شمابه خدامیگید"شما"[تعجب] چرااینقدغریبه[عینک] روم به دیفال کفره[اضطراب]

هیوا

خدابازوبازوبازمارومیبخشه چون ماروبسیاردوست میداره وبااینهمه کارخرابی بازبه مااعتمادمیکنه وبازفرصت میده امیدوارم تواین فرصتهایی که خدامیده همه بتونن اون هنرخودشونوبه نحواحسن بکاربگیرن[فرشته] موفق باشید[خداحافظ]

هیوا

سلام با"عجب صبری خدادارد"به روزم مایل بودیدتشریف بیارید

ارینوس

سلام آهنگ پیش زمینه زیبایی داری اگه کدش را به ما هم بدی بزاریم روی وبلاگمون مرسی

هیوا

تشکرازحضودتون.

غریب آشنا

سلام خداقوت با موضوع: "آقای دکتر خبر دارین گردن مرغ کیلویی 200 تومن گرون شده؟!!" بروزم[گل]