استاد (professor)

«اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم»

سلام.

مطالب مختلفی و در نظر داشتم تا برای این هفته در معرض دیدتون بزارم مثل داستان «زنگ انشا» از داستان های «مرحوم رسول پرویزی» ولی چون غمناک بود فکر کردم داستان دیگه ای و انتخاب کنم بهتر باشه و توی گزینه هایی که داشتم یه خاطره از اولین ترم حضور در دانشگاهم و می خوام براتون بگم که هم به اول مهر مربوطه هم خوندنش خالی از لطف نیست هم اینکه یه دلیل اصلی داره که اخرش بهتون می گم؛ و اما القصه:

همونجور که گفتم ترم اول بودیم. فکر کنم اوایل آبان ماه بود. هوا هنوز گرمی خودش و داشت. اون ترم شیمی عمومی داشتیم. کلاس حدود ساعت 2 بعداز ظهر تشکیل می شد و استاد مربوطه  آدم میانسالی بود  که به نظر عصبی میومد و ابایی از تعریف کردن خاطرات زندگی خانوادگیش هم نداشت و خیلی ذوق می کرد از اینکه برامون از رابطه ی خوبش با خانوادش تعریف کنه؛ و دلش می خواست با بچه ها رابطه ی دوستانه ای داشته باشه برای همین ،به خصوص سر کلاس، زیاد بچه ها رو نصیحت می کرد. تو اون گرمای هوا، کوچک بودن کلاس و همینجور پر بودن کلاس از دانشجوهای ترم اولی تا کسایی که برای چندمین بار این درس و برمی داشتن مزید بر علت شده بود تا کلاس با اینکه پنجره هاش باز بود ولی  دم داشته باشه. اون روز کذایی کلاس مثل هفته های قبل هم گرم بود هم اینکه پر شده بود. استاد وارد کلاس شد. همهمه ها به سرعت خاموش شد ولی هنوز می شد صدای پچ پچ و از ته کلاس که بچه های ترم بالایی قرق کرده بودن شنید. استاد خیلی سرخ شده بود و به نظر می رسید گرمی هوا کلافش کرده. از صبح اون روز تا یه کلاس بعد ما استاد همون درس و توی همون کلاس داشت و طبیعی هم بود که این درسی که بارها و بارها گفته شده به خصوص توی یک روز، زیاد میلی برای توضیح مجددش نباشه. برای همین بعضی از بچه ها به خصوص ترم بالایی هایی که چندمین بارشون بود این درس و برمی داشتند زیاد دل خوشی ازش  نداشتند. استاد شیوه ی خودش و برای تدریس داشت. لیست و باز کرد و طبق عادت همیشه همونجور که حضور و غیاب می کرد از چند نفر سوال مربوط به جلسه های قبل و می پرسید.
شروع به خوندن کرد. اقای .... حاضر! نفر دوم .... حاضر... استاد یه نگاهی کرد و گفت: شما می تونی برامون راجب ایزوتوپ ها یه توضیحی بدی؟! طرف یکم مِن و مِن کرد و یهو دل و زد به دریا و گفت: استاد نمی دونیم.! استاد بی مقدمه پرسید: خوندی یا نه؟!
پسره گفت: راستش دیشب ... استاد صداش و بلندتر کرد و گفت : صفر؛ بشین.! نفر سوم .... حاضر...

_تو می تونی توضیح بدی؟

_چیو استاد؟

_ایزوتوپ ها رو؟

_مممممممم

_بشین؛ تو هم صفر.!

نفر چهارم ..... حاضر...

_خوندی؟

_ راستش نه استاد.!

_صفر.!

دیگه ترس بچه ها از صفر های بی مهابایی که استاد می داد ریخته بود، برای همین بی معطلی می گفتن:  نخوندیم و استادم صفر می داد! تا جایی که، یهو عصبی شد و خودکارش و پرت کرد رو میز و لیست و محکم بست و از رو صندلیش بلند شد و دستاش و کرد تو جیبش و شروع کرد عرض کلاس و راه رفتن. کسی جیک نمی زد.

با حالت ناراحتی داد زد که : اخه چرا درس نمی خونین؛ مادر پدراتون دلشون خوشه که بچشون اومده دانشگاه و داره درس می خونه ،حالا بنده خداها نمی دونن که یه سریاتون اومدین یللی تللی. با چه بدبختی پول درمیارن می دن تا شما بیاین درس بخونین ولی حالا چی، هیچی. جدی تکلیفتون و با خودتون روشن کنین. عمرتون و الکی هدر ندین، اگه نمی خواین درس بخونین لااقل برین سر یه کاری، حرفه ای چیزی یاد بگیرین.

استاد صداشو اروم تر کرد و ادامه داد: اخه با چه سیستمی باهاتون برخورد کنم؟

که یهو یکی از همون بچه های ترم بالایی از ته کلاس گفت: استاد 4-4-2

فکر کنین کلاسی که کسی صدای نفس کشیدنش و نمی شیند یهو با گفتن این حرف از خنده ی بچه ها ترکید.
استاد که حسابی عصبانی شده بود از فضاهای خیلی کم بین صندلی ها خودش و بزور به ته کلاس رسوند و تا به اونجا برسه پسره از رو صندلی ها پرید و رفت بیرون و استاد هم دنبالش تا خودش و رسوند به ردیف جلو، هنوز صدای خنده ی بچه ها میومد که یهو یکی دیگه از ته کلاس ولی با صدای اروم تری گفت: گـُــــــــــــــــــل!  که استاد اینبار گفت: گمشو تو هم بیرون که لنگه ی همید. استاد با چهره ی به هم ریخته اومد نشست رو صندلیش و بِهِم رو کرد که تا کجا درس دادم ولی با صورت سرخ و خیس اشک از خنده و لب هایی که زیر دندونام فشار می دادم تا خندم بند بیاد روبرو شد و بدون اینکه چیزی بگه از کنار دستیم پرسید که تا کجا درس داده و درس اون روز و شروع کرد.!!

---------------------------------------------------------------------------

سال پیش تو همین ماه بود که متوجه شدم این استاد بزرگوار، اقای دکتر امینی فر، به رحمت خدا رفتن و باور کنین که خیلی شکه شده بودم.

اگه دوست دارین برای شادی روح همه رفتگان به دیدار حق، یه صلوات بفرستین.

«اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم»

بنده یه سررسیدی دارم که از بیشتر اساتیدی که باهاشون کلاس داشتم خدارو شکر سعی کردم یه دست خطی به عنوان یادگاری بگیریم و جمله های بسیار زیبایی با عناوین مختلف نوشته شده که خوندن چندین بارش هم برام جالبه ؛ این عکس زیر هم دست خط مرحوم دکتر امینی فر هست که توی این سررسید برامون یادگار گذاشتن؛ روحش شاد.!!

وقتی به این فکر می کنم که یه روزی تو این کشور، یه کم نزدیک تر، تو این شهر یا شاید تو همسایگیمون کسایی بودن و هستن، که برای اینکه ایران، ایران باقی بمونه؛ برای اینکه غریبه ای دست تعرض به این خاک بلند نکنه با کمترین سلاح یا بهتره بگم با سپر کردن سینه ی خودشون چجوری پای این درخت جون دادن تا این درخت رشد کرد و حالا... حتی فکرشم ازارم می ده که نکنه بنده هم مثل کسای دیگه ای که به فکر منافع خودشون و طمع دیدشون و کور کرده، باشم و نکنه خون این جونای پاک و با حرفم، رفتارم و... پایمال کنم؛ خدایا بیش از پیش کمکمون کن.!!

«دمتون گرم مردان الهی»

/ 18 نظر / 27 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آهسته عاشق می شوم

چه مهمانان بی دردسری هستند مردگان نه به دستی ظرفی را چرک می کنند نه به حرفی دلی را آلوده تنها به شمعی قانع اند و اندکی سکوت...

دیبا

سلام خیلی جالب بود چ بچه های بانمکی داشتین و خوش بحالتون بخاطر اینکه همچین فرصتی رو داشتین ک سر کلاس همچین استادایی بشینین من دل خوشی از استادام ندارم یعنی حسرت به دل موندم یه استاد درس درمون گیرمون بیاد البته داشتیم هاااا ولی فقط ی چند تا خدا روح استاد تون آقای امینی فر رو قرین رحمت کنه ایشاالله!!! ممنون از دعوتتون[لبخند][گل]

آرشام

سلام؟ بله شاهرود به اسم چهار فصل و قاره کوچک شهرت دارد.

مهلا

سلام خیلی ممنون که ایراد وبمو گفتین حتما رنگ مطلبم رو تغییر می دم بازم ممنون

دیبا

سلام اقا محمد رضا خوبین؟؟؟ اومدم بگم امروز قراره منو ساعت 14 بذارنم روی صندلی داغ شمام اگه سوالی داشتین ک میخواین ازم بپرسین خوشحال میشم تشریف بیارین[لبخند] آدرس صندلی sandaly.blogfa.com

علیرضا

سلام. این پستتون رو ندیده بودم. خدا رحمتشون کنه

فریبا

جالب بود. من همیشه وقتی درس نخونده سر کلاس حاضر میشم و استاد یا دبیر سوالی ازم میپرسه که نمیتونم جواب بدم انقدر شرمنده میشم که اون لحظه دیگه نمیتونم توی چشماش نگاه کنم و تا آخر کلاس هم معذبم و توی دلم خودم رو سرزنش میکنم و حتما برای جلسه بعدیِ اون درس،تمام چیزایی رو که نخوندم میخونم و حتی شده داوطلب میشم برای پرسش یا حل تمرین.چون فکر میکنم با درس نخوندنم زحمات تمام کسایی که شرایط درس خوندن رو برام فراهم کردن ضایع میکنم. درباره اون سررسید که گفتید خیلی فکر خوبی بود.یادم باشه از الان که تازه دانشگاه قبول شدم این کار رو بکنم.

الهام

بیشتر از اینکه باعث شه بخندم ناراحت شدم...چقدر عصبانی و ناراحت شده...خیلی ناجور باهاش همزادپنداری کردم و حرصم گرفت!